ANA SAYFA       •       KURUMSAL       •       SMS MARMARA GROUP       •       ÜRETİM       •       HABERLER       •       İK       •       BİZE ULAŞIN

Ürünler

Üretimdeki Bitkilerimiz

2012 - 2013 Stok Listesi

2013 - 2014 Söküm Listesi

Sakarya Fidancılık Seracılık A.Ş. / Üretimdeki Bitkilerimiz / A
 
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W Y Z

ABELIA (CAPRIFOLIACEAE)
Anavatanı Çin olan bu bitki 1,5 m’ye kadar boylanabilen bir çalıdır. Sıcak ılıman ve güneşli yerleri sever. Yaz boyunca sonbahara kadar güzel kokulu, pembe ve beyaz renkli, küçük çanları andıran çiçekler açar. Budanarak çok iyi şekil verilebilirler. Sıcak iklimlerde herdemyeşil iken, soğuk iklimlerde yapraklarını dökerler. Yapraklar, birbirine ters veya üçlü helezonik yapıda, oval, üst yüzü parlak koyu yeşil, alt yüzü yeşildir; yaprakların kenarları tırtıklıdır. Yaprakların her iki yüzü de tüysüzdür ve sonbaharda renkleri kahverengi veya kırmızımsıdır. Bahçelerde, duvar diplerinde kullanıma da uygundur. Yapraklarının sonbaharda renk değiştirmesi ve çiçek değeri bakımından görsel değeri yüksek bir bitkidir.
ABELIA (CAPRIFOLIACEAE)ABELIA GRANDIFLORA FRANCIS MASON
ABIES (PINACEAE)
Kuzey yarımkürenin serin bölgelerinde 50 m’ye kadar boylanabilen piramit formlu, çok sık dallanma yapan herdemyeşil bir ağaçtır. Alt dalları hafifçe aşağıya doğru sarkar. İğne benzeri koyu yeşil renkli yapraklar sarmal dizilmiştir. Alt yüzeylerinde belirgin iki stoma çizgisi bulunur. Uçları küt veya çentiklidir ve kozalaklar dal uçlarında oluşur. Ilıman iklimleri severler ve kireçli topraklardan hoşlanmazlar. Yağmurlu ve serin yaz ayları boyunca yüksek nispi nemde iyi gelişirler. Işık istekleri azdır ve gölgeye dayanıklıdırlar. Türkiye’de endemik olarak yetişen türleri vardır. Park, bahçe ve yol ağacı olarak yetiştirilirler.
ABIES (PINACEAE)ABIES (PINACEAE)-2
ACACIA (FABACEAE)
Anavatanı Avustralya olan ve 30 metreye kadar boylanabilen çalı ve ağaç formunda bulunan bitki türüdür. Yapraklar genellikle küçük yaprakçıkların bir sap etrafında birleşiminden oluşur. Bazı türlerde ise yaprakçıklar bastırılmış ve yaprak sapları dikey olarak yassılaşmıştır. Çiçekler yoğun küresel veya silindirik kümeler halinde dizilidir ve birçok çeşitte sarı veya krem, bazılarında is mor, beyaz veya kırmızı renktedirler. Şubat ve Mart aylarında çiçekler hala ağaçta kalmaktadırlar. Çimlenmesi zor olduğundan, tohumları sıcak suda bekletmek ve tohumun el ile çatlatılması başarıyı artırabilir. Dekoratif bir park bitkisi olan akasya Türkiye’nin hemen hemen bütün kıyı şehirlerinde yetişebilir.
ACER (ACERACEA)
Akçaağaç olarak bilinen ve çoğunun anavatanı Çin olan yaklaşık 200 türü olan çalı ve ağaç formunda bulunan bitki türüdür. Türkiye’de de birkaç akçaağaç türü ormanlık bölgelerde gruplar halinde kendiliğinden yetişmektedir. Bütün akçaağaçların tohumları “pervane” şeklinde her biri bir tohum içeren iki parçadan oluşur. Akçaağaçlar yılda bir kez yaprak döker. Kırmızı, yeşil ya da sarı renktedir. Küçük çiçekler açan akçaağaçlar, sonbaharda kırmızının değişik tonlarına bürünen yapraklarıyla çok güzel bir görüntü oluştururlar. Bazı türleri gaza, toza ve rüzgara dayanıklılığından dolayı tercih edilir. Çok geniş kullanım alanları vardır.
ACER (ACERACEA)ACER NEGUNDOACER NEGUNDO FLAMINGOACER PALMATUM DISSECTUMACER PALMATUM BLOODGOODACER PLATANOIDES CRIMSON KINGACER PLATANOIDES GLOBOSUMACER RUBRUM
 .
ACER CAPPADOCCIUMACER SACCHARINUM LACINIATA WIERIACER SACCHARINUM PYRAMIDALIS
ACHILLEA (ASTERACEAE)
Kuzey yarımküre boyunca yayılan 100’ün üzerinde türü vardır. Çok yıllık, otsu ve hızlı büyüyen bir bitkidir. Yaprakları kokuludur. Haziran ayından eylül ayının sonuna kadar çiçekli kalırlar. Çiçekleri beyaz, sarı, kırmızı, turuncu ve pembe renklerde olabilir. Kelebekler kendine çekebilen bir bitkidir. Çiçeklerinde toplanan kelebeklerle görsel bir şölen sunar.
AESCULUS (HIPPOCASTANACEAE)
Asya ve Avrupa’da doğal yayılış gösteren ve “At Kestanesi” olarak bilinen büyük bir yaprak döken ağaçtır. Yaklaşık 19 türü vardır. Yapraklar, 13-30 cm uzunluğunda, kenarları dişli ya da düz olup 5-9 yaprakçıktan oluşan el görünümündedir. Mayıs ayında açan pembe ve beyaz renkli çiçekleri vardır. Böcekler aracılığıyla tozlaşan çiçekleri gösterişlidir ve çiçek tacı dört veya beş taç parçasından oluşan salkım şeklindedir. Çiçekler dik duran uzun bir sap etrafında oluşur. Meyve olgunlaştığında üzeri dikenli veya düz büyük bir kapsüle dönüşür. Güneşli ve yarı gölge yerleri sever ama peyzajda yürüyüş alanları ve otopark yakınlarında kullanımı uygun değildir.
AESCULUS HIPPOCASTANUM
AGAPANTHUS (LILIACEAE)
10 türü bulunan ve anavatanı Güney Afrika olan soğanlı bir bitkidir. Her yıl yaz aylarında mavi ve mor renklerin tonlarında beyazlaşan gösterişli çiçekler açar. Çiçeklerin uzunluğu 1 metreye kadar ulaşır. Yaprakları zambak yaprağına benzer. Soğuk iklimlerde soğanlar sonbaharda topraktan çıkarılmalıdır.
AJUGA (LAMIACEAE)
Boyu 15-20 cm olup, anavatanı Avrupa’dır. Yapraklar dikdörtgen spatula şeklinde, tüysüz, kenarları küçük tırtıklı yapıdadır. Mayıs ve Haziran aylarında çiçek açar. Çok güzel bir yer örtücüdür. Ağaçların gölgesinde ve kısmen gölgeli yerlerde iyi yetişir. Bu özelliklerinden dolayı kaya bahçelerinde ve mezarlıklarda kullanılırlar.
ALBIZZIA (LEGUMINOSAE)
Anavatanı Asya’nın tropik bölgeleridir. 15 m’ye kadar boylanabilirler. Haziran ve Temmuz aylarında, kokulu olan açık pembe renkli küçük çiçekleri kümeler halindedir ve taç yapraklarından çok daha uzundurlar. Güneşli ve yarı gölge ortamları severler. Çiçekleriyle ve yapraklarıyla etkili dekoratif bir ağaçtır. Hızlı büyürler. Park ve bahçelerde soliter olarak kullanılabilirler.
ALBIZZIA JULIBRISSIN
ALNUS (BETULACEAE)
Boyu 25 metreyi aşan, koyu renkli, üzerinde palamutlar bulunan, seyrek dallı ve yavaş büyüyen bir ağaçtır. Sulak alanlar ve nemli ormanlarda yayılış gösterirler. Humuslu toprakları severler. -15 °C’ye kadar dayanıklıdırlar. Uzunluğu 4-9 cm, genişliği 3-7 cm arasında değişen ters yumurta biçimli ve testere dişli yaprakları vardır. Sonbaharda, 2-3 cm uzunluğunda, geniş, kahverengi veya koyu yeşil renkli kozalaklar oluştururlar. Köklerinde bulunan, havanın serbest azotunu bağlayan yumrular nedeniyle toprakları azotça zenginleştirirler.
ALNUS CORDATA
AMARYLLIS (AMARAILIDACEAE)
Anavatanı Afrika’dır. Soğanlı bir bitkidir. Yaz ortasında kırmızı renkli çiçek açarlar. Çiçeklenme başlarken yapraklarını dökerler. Çiçekleriyle ön plana çıkarlar. Bahar aylarının sonuna doğru havalar ısınırken yaprakları kurur. Yaz sonunda tekrar yapraklanmaya başlarlar. Kış soğuklarında -17 °C’ye kadar dayanıklılık gösterirler.
ASTER (ASTERACEAE)
Asterlerin çoğu, Kuzey Amerika dahil dünyanın birçok yerinde yayılış gösteren tek veya çok yıllık otsu bitkilerdir. Dünyada 250 türü vardır. Yazın çiçeklenir. Çiçekleri kırmızı, pembe, mavi, leylak rengi ve beyazdır. Yüksek ve orta boylu çeşitler çok yıllık bitki bordürleri oluşturmak için uygundur. Çalı grupları önünde veya çim alanlar içinde de kullanılabilirler.
AUCUBA (CORNACEAE)
Anavatanı Japonya ve Doğu Asya’dır. Aucuba ismi Japonca “Aokiba” kelimesinden türetilmiştir. 1-3 m boy yapabilen ılıman iklimleri seven yaprak kenarları dişli bir bitkidir. Yeşil üzerine sarı alacalı iri yaprakları ve kırmızı meyveleri ile gösterişli bir hal alırlar. Kirli havaya dayanıklıdır. Fazla bakım istemez. Gölge ve yarı gölge yerleri severler. Çelikle üretilirler.
AUCUBA JAPONICA AUREA
   
Sakarya Fidanclk Seraclk A.. © 2013 Bütün Haklar Sakldr
Gizlilik BildirimiEriilebilirlikBu Siteyi Tavsiye Etdesign & technology
SMS Marmara Group
SMS Marmara Group
Web Statistics